Ana Sayfa / ANNE & ÇOCUK / GEBELİK / 4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Gebelik

Normal regl döngüsüne sahipseniz eğer, bu hafta içerisinde adet dönemine girmeyi bekleyeceksin. Bu hafta içerisinde adet görme hala başlamadıysa hamilelik önemli bir ihtimal olacaktır. Aklınızda oluşan bu soru işaretlerine kesin cevap bulmak için gebelik testi yapmanız iyi olacaktır. Gebelik testi konusunda gebelik belirtileri ve testler  yazımızdan yardım alabilirsiniz. 1 aylık adet periyodu içerisinde gebeliğin oluşması döngünün tam ortasındaki günlerde olacaktır. Bu nedenden ötürü 4 haftalık gebelik sırasında cenin 2 haftalıktır. Şimdi 4 haftalık hamilelikte belirtiler nelerdir? beraber bakalım.

4 haftalık gebelikte bebek gelişimi nasıl olur?

Gebeliğin 4. haftasında bebek gelişimi nasıl olduğuna başlamadan önce, bebek kelimesi yerine embriyo kelimesini kullanmak daha doğru olacaktır. Embriyo bu haftada herhangi bir şekle sahip değildir. Tamamen hücresel bir görüntüye sahiptir. İşte bu mucizevi hücre bu haftada rahme ulaşmıştır. Dünyaya gözlerini açıncaya kadar, rahmin iç duvarında, gelişimi sürdüreceği ve kendisini dünyaya hazırlayabileceği bir yer yapmaya çalışıyor.

Embriyo kendisine hayatta kalacağı yeri yaptıktan sonra hücre bölünme geçirerek hızlıca büyümeye başlayacaktır. Bebeğinizin doğuma kadar besinlerini karşılayacağı hayat bağı olan plasente, yine bu bölünmeler sonucunda oluşacaktır.

Embriyonun bu haftada hücresel bir görüntüye sahip olduğunu belirtmiştik. Hamileliğin 4.haftasında bebek görüntüsü nasıldır? diye merak ediyorsanız eğer, gelişiminin çok çok başında olan embriyo bu hafta haşhaş tanesi büyüklüğündedir.

4 haftalık gebelikte anne değişimi nasıl olur?

Gebeliğin henüz bu haftası annede belirgin değişiklikler olmaz. Gebeliğin 4. haftasında karın şişer mi? sorusuna böylelikle cevap vermiş olabiliriz. Bu haftalarda gebelikten dolayı kilo almak gibi dertleriniz olmayacaktır. Bebeğinizin bu hafta bir haşhaş tanesi büyüklüğünde olduğunu düşürseniz, gebeliğin 4.haftasında kilo alınır mı? diye telaşa gerek kalmaz. Her kadında olmasada bu haftalarda adet görecekmiş, sahte adet sancıları çekebilirsiniz. Mide yanması, halsizlik, kusma, mide bulanması, sık idrara çıkma gibi şikayetler hamileliğin 4. haftasındaki şikayetler arasında yer alır. Gebe olduğunuz öğrendikten sonra beslenme konusunda bilgi almak isterseniz hamilelikte nasıl beslenilmeli? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir