Ana Sayfa / ANNE & ÇOCUK / GEBELİK / 5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik-Hamilelik

5 Haftalık gebelikte bebek gelişimi

Rahminize ilk düştüğü anda bir haşhaş tanesinden bile daha küçükken, gebeliğin  5. Haftasında bebeğiniz 2-4 mm civarında bir büyüklüğe sahiptir. Kendisi henüz o kadar küçüktür ki henüz ağırlığı için bir yorum yapmak doğru olmaz. Gelişimine ilk andan itibaren başlayan cenin, bu haftalarda organ oluşumuna başlar. Bu hafta kalbi oluşup şekillenmeye başlayacaktır. Ultrasonda bebeğin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bebeğiniz bu haftalarda kendine ait hareketler sergileyemeyeceğinden ultrasonda hareket etmesini beklemeyiniz. Kalp oluşumunun yanı sıra, bebeğin kalp damar sistemi, bebeğin sinir sistemi oluşmaya başlayacaktır. Büyürken oluşturduğu her yeni hücresinin beslenmesi için kendi kan dolaşım sistemini kurmaya başlamıştır. Eğer bebeğinizi daha yakından inceleme fırsatı bulabilseydiniz, bu haftada baş bölgesinin oluşmaya başladığını görebilirdiniz.  Bu haftada bebeği ancak vajinal ultrason ile görebilirsiniz ki buda yeterli gelmeyecektir. Çünkü bebeğinizin bu haftada çok ama çok küçük olduğunu unutmayınız.

5-haftalık-gebelik
5-haftalık-gebelik

 

5 haftalık gebelikte annedeki değişimler

Bu haftalarda vücudunuzun fiziki görüntüsünde değişiklik olmayacaktır. Karnınızın belirginleşmeye başlaması için ilerleyen haftalarda olacaktır. Bazı anne adaylarında kusma ve mide bulantısı bu haftalarda görülmeye başlar. Bunun nedeni kanınızda yükselmeye başlayan Beta Hcg  değeridir.  Hamile kaldıktan sonra vücudunuzdaki Beta Hgc değeri 10-100 kat hızla vücudunuzda artmaya başlar ve buda mide bulantısı ve kusmaya yol açar. Gebeliğin 3. Ayından sonra Beta Hcg değeri normale inecek ve kusmalarınız ve mide bulantılarınız azalacaktır. Bulantı ve kusma sonucunda yemek yiyemeyen annede kilo kaybı yaşanabilir. Kilo kaybınız ciddi oranda düşmediyse panik yapmanıza gerek yok. 3. Aydan sonra hem bebeğin kilo alması hem sizin kusmalarınız bittikten sonra kilo almaya başlayacaksınız. Bu haftada annede meme uçları hassas hale gelebilir.

Hamileliğiniz sırasında beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir. İsterseniz hamilelikte nasıl beslenilmeli hakkında yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Embriyo Nedir? başlıklı makalemizde embriyo, embriyo dondurma ve embriyo transferi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir