Ana Sayfa / ANNE & ÇOCUK / Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Bebeğin gelişimini düzgün şekilde tamamlayıp dünyaya sağlıklı bir şekilde gelebilmesi, annenin beslenme alışkanlıklarıyla doğrudan bağlantılıdır. Organların zamanında ve sağlıklı şekilde gelişmesi ve zeka geriliğinin oluşmaması beslenmeyle alakalı olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Anne adayı kendisini nasıl beslerse bebeğini de aynı şekilde beslemiş olur. Örneğin sigara içen bir annenin, dünyaya sigara bağımlısı olarak bebek doğurduğu görülmüştür. Yeni doğan bebeğin vücudu nikotin ihtiyacı hissetmiştir. Bu nedenden dolayı anne adayı hamilelikte nasıl beslenilmesi gerekir? sorusuna iyi cevap verebilmedir.

E tabi “can boğazdan gelir” ve “sen iki can taşıyorsun ona göre iki kişilik yemelisin” cümlelerinide duyarsanız aldırış etmeyin. Çünkü her şeyin fazlası zarar. Hamilelikte çok yemek yemek size beklenenden fazla kilo aldıracaktır. Fazla kilo almanız hem doğum sırasında işinizi zorlaştıracak hemde sizin ve bebeğin sağlığına zarar verecektir.

Gebeliğin ilk aylarında annenin vücudunun vitaminler ve mineraller açısından zengin olması gerekir. Bu dönem zarfında anne adayı kan tahlili yaptırarak vücudunda her şeyin tam olduğundan emin olmalıdır. Eksik olan vitamin ve mineral için dışarıdan takviye alarak değerlerini olması gereken seviyeye getirmesi gerekir.

hamilelikte_beslenme

Hamileler nasıl beslenmeli?

Gebeliğin ilk 3 ayı bebeğiniz için önemli aylardır. Bu aylarda vücudun temel ihtiyaç kaynağı olan karbonhidratlardan destek almalısınız. Tam tahıllı ekmek yemek faydalı olacaktır. Gebelik süresince karbonhidratı kesmemeniz gerekmektedir. Fazla kilo alırım diye endişelenip karbonhidrat almayı sakın bırakmayın.

Protein her insan vücudu için önemliyken hamile insanlar için protein çok daha önemlidir. Günlük yiyecek listelerinize şimdiden 1 adet yumurtayı eklemiş olmanız gerekir. Süt içerisinde protein olduğunu biliyoruz. Her gün en az 2 bardak süt içmek, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Öğün aralarında yoğurt yemenin faydalı olduğunu da belirtelim. Günlük öğünlerinize diğer bir protein kaynağı olan et ürünlerini eklemeniz gerekir. Her gün en az 1 öğünde kırmızı et, tavuk ya da balık tüketmelisiniz. Haftada en az 1 defa balık ve hergün bir avuç ceviz tüketmeniz Omega 3 kaynağı olduğundan çocuğunuza yararlı olacaktır.

Sebze  yemek vücudunuz için sağlıklıdır. Et yemeklerinin yanı sıra sebze yemeklerini yemeyi ihmal etmeyin. Hamileliğiniz sırasında meyve tüketebilirsiniz. Ancak fazla tükettiğiniz zaman, meyve içerisinde bulunan şeker size fazladan kilo aldırabilir. Meyveyi fazla tüketmeyin orantısını koruyun.

Bebeğin kemik gelişimi için kalsiyum ve fosfora ihtiyacı vardır. Anne karnında fosfor ve kalsiyumdan mahrum kalan çocuklarda kemik yapısı gelişmez. Vücudunuza kalsiyum ve fosfor almak için; Süt,yoğurt, kuru baklagiller, peynir, pekmez yemeniz gerekir.

Gebelik sırasında aşırı kafeinden uzak durulmalıdır. Hatta kafeine düşkün bir insan değilseniz uzak durmanızda fayda vardır. Sadece kahve ürünlerinden uzak durarak kafeinden uzak kalacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çikolata, çay, kakao  ve gazlı içeceklerde kafein bulunmaktadır.

 

Her gün en az 2 litre su içmeniz gerekir. Bebeğinizin su dolu bir alanda büyüdüğünü unutmayın ve onu susuz bırakmamak için su içmeyi ihmal etmeyin.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik Belirtileri ve Testleri başlıklı makalemizde gebelik belirtileri, gebelik testi ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Kontrol Et

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE – “Anne – Baba ve Çocuklar”

        Ünlü Rus yazar Grigory Petrov, Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabı ile bizlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir