Ana Sayfa / ANNE & ÇOCUK / Tüp Bebekte Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Tüp Bebekte Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Tüp Bebekte Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Hastalara tüp bebek yöntemi uygulanarak bir ya da daha çok yumurtanın üretilebilmesi için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu yöntemde kullanılan ilaçlar bazı komplikasyonlara neden olmaktadır. Peki, tüp bebekte kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir? Bu yan etkiler şunlardır;

  • Yorgunluk
  • Ruh halinde değişiklikler
  • Sıcak basması
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Göğüste hassasiyet
  • Karın ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Bulantı, kusma, ishal
  • Ödem oluşması
  • Enjeksiyon bölgelerinde tahriş, ağrı veya morarma

 

Tüp Bebek İlaçları Kanser Yapar Mı?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kanser gibi ölümcül bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bu yan etkiler arasında yukarıda saydıklarımızın yanı sıra OHSS gibi geçici yan etkiler olabilmektedir.

OHSS (Ovaryan Hiperstimulasyon Sendromu)

Tüp bebek yöntemi uygulanırken yaşanan en önemli sorun OHSS’dir. OHSS, iğne ve hapların yumurtlamalara karşı aşırı cevap verilmesidir. Aşırı cevap derken çok sayıda kist ve yumurta oluşumundan bahsedilmektedir. OHSS için risk faktörleri; poliskistik over sendromu, yüksek dozda gonadotropin kullanımı, aşırı zayıf ve genç olmak.

OHSS belirtileri, idrar yapamama, idrarda azalma, kilo alımında hızlanma, ağrı, karında hassasiyet, karın şişliği, ağrı, nefes darlığı, ishal, kusma, bulantı gibi bulgular gözlenmektedir. Yumurta toplama işleminden 5 gün sonra bu belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hastaların yumurtalıkları aşırı uyarıldığı takdirde anne adayına ilaçlar birkaç gün verilmemeli ya da ilaç dozları azaltılmalıdır. Bu şekilde önlem alınarak östrojen seviyesinin aşırı miktarda artması önlenmiş olunur. Hastalık ağır, orta ve hafif derecede görülebilmektedir. Ağır ve orta dereceli hastalıklarda hastanın yatarak takip ve tedavisi yapılırken, hafif dereceli hastalar ise en geç 14 gün içerisinde iyileşme göstermektedir ve herhangi bir ek tedavi gerektirmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Embriyo Nedir? başlıklı makalemizde embriyo, embriyo dondurma ve embriyo transferi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Kontrol Et

hamilelikte_beslenme

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli? Bebeğin gelişimini düzgün şekilde tamamlayıp dünyaya sağlıklı bir şekilde gelebilmesi, annenin beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir