Ana Sayfa / ANNE & ÇOCUK / Zeka Geni Kimden Geliyor ?

Zeka Geni Kimden Geliyor ?

Zeka Geni Kimden Geliyor ?

Biyoloji derslerinden bildiğimiz üzere erkeklerin X ve Y kadınların ise iki X kromozomuna sahip olduğunu biliyoruz. Renk körlüğü, hemofili X kromozomuyla taşınan kalıtsal hastaklara, kulak kıllılığı, balık pulluluk ise Y kromozomuyla taşınan kalıtsal hastalıklara örnektir. Hastalıklarda çekinik karakter ve baskın karakter ile taşınmadan dolayı değişik ihtimaller oluşur fakat cinsiyet için gen aktarımını aşağıda görebiliriz. Y kromozomu yalnızca babadan aktarılabilirken, X kromozomu hem anneden hem babadan aktarılıyor.

 

Yukarıdaki hastalıklar gibi zekanızda kromozomlar ile taşınır. Zeka geni  X kromozomuyla taşınır, Y kromozomlarında zeka genine rastlanmaz. Bu yüzden hiçbir baba oğluna zeka geni aktaramıyor yani erkeklerin zeka aktarımı genetik aktarım nedeniyle oğullarına aktarılırken kesintiye uğruyor. Anneler ise hem oğluna hem kızına zeka genini aktarabiliyor. Kadınlarda ise zeka aktarımı genetik aktarımdan dolayı nesiller boyu devam ediyor.

Erkekler Y kromozomunu babalarından alırken X kromozomunu annelerinden alıyorlar. Bundan hareketle erkek çocuklar zeka genlerini sadece annelerinden alabiliyorlar. Yani erkeklerde zeka geni annelerinde aktarılıyor. Beyin gücü yüksek, zeki bir erkekseniz bunu annenize borçlusunuz. 🙂 Kızlarda ise zeka geni hem anneden hem babadan  aktarılıyor.

Zeka geni aktarımı bu şekilde ilerliyor. Tabi kalıtım dışında insanın zeka seviyesini etkileyen etkenler olduğunu da belirtmek gerek.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebekte Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde tüp bebek ilaçları kanser yaparmı, tüp bebek yöntemi ve tüp bebekte kullanılan ilaçların yan etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Eda Temiz

Kontrol Et

hamilelikte_beslenme

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli? Bebeğin gelişimini düzgün şekilde tamamlayıp dünyaya sağlıklı bir şekilde gelebilmesi, annenin beslenme …

2 yorumlar

  1. Böyle bir yazıyı paylaştığınıza sevindim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir