Ana Sayfa / CİNSELLİK / Vajina Kokusu Neden olur?

Vajina Kokusu Neden olur?

Vajina Kokusu Ve Sebepleri

Vajina kokusu, birçok kadının rahatsız olduğu, öz güveninin sarsılmasına sebep olan bir durumdur. Her yaş grubunda görülebilen vajina kokusu, vücutta yolunda gitmeyen bir durumun sinyali olabilmektedir. Bunu anlayabilmek için de, koku ile beraber akıntının durumu, kıvamı ve rengine bakmak, bize bu sorun hakkında  büyük ipuçları verir.

Koku Neden Olur?

Vücudumuzda ki her organ gibi, vajinanın da kendine göre doğal bir ortamı vardır. Vajina içerisinde ki organizmalar bu doğal ortamda yaşarken de, koku oluşur. Bu kokunun çok rahatsız edecek boyutta olmaması ile beraber, yoğun akıntı olmaması halinde normal olduğu ifade edilir.

Vajinada ki rahatsızlık verici kokunun olmasının en masum nedeni, vajinanın yeteri kadar temiz ve hijyen olmamasıdır. Kişisel temizliğin yeterli düzeyde yapılmaması halinde, vajina içerisinde ki bakteriler artar, bu da rahatsız edici kokunun meydana gelmesine sebep olur.

Bunun yanı sıra vajina içerisinde bakterinin var olması, mantar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve diğer vajinal sağlık problemleri, vajina da koku olmasına neden olabilmektedir. Böyle bir durumda vajina kokusuna yeşilimsi akıntı ile beraber kaşıntı da eşlik edebilmektedir.

Vajina-Kokusu-Nasıl-Giderilir

Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

 • Vajina da koku ile beraber kanlı kahverengi akıntının olması, rahim veya rahim ağzı kanserinin habercisi olabilir. Bu iki belirtinin yanında, cinsel ilişkinin ardından kanama meydana geliyor ise, vakit geçirmeden doktora gitmek doğru olacaktır.
 • Vajinal kokunun yanında yeşil gri köpüklü akıntı ile yanma hissinin görülmesi durumunda, Trichomona vajinalisin sinyali veriliyor olabilir.
 • Vücudun, vajina kokusu ile beraber haber vermiş olduğu bir başka vajinal rahatsızlık ise, Gardnerella vajinalisidir. Bu rahatsızlıkta, kokunun yanında genellikle cinsel ilişkinin ardından duyulan bozuk balık kokusudur. bu koku ile beraber, gri renkte bir akıntının görülmesi de dikkat çeker.
 • Vajinal kokunun sinyallerinden biri de, mantardır. Mantarda, koku ile beraber kaşıntı da görülür. Aynı zamanda ipeynir veya yoğurt kesiği parçasını andıran beyaz akıntı da görülür.

Ne Yapmak Gerekir?

Vajina kokusu ile başa çıkmanın doğal ve pratik yöntemleri vardır. Bu yöntemleri denemenize rağmen kokuda herhangi bir azalma veya değişme görülmüyor ise, bir rahatsızlığın habercisi olabileceğinden, en kısa zamanda doktora görülmek gerekir.

 • Öncelikle vajina temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bölgenin temiz ve hijyen olması, bakterilerin üremesini önler ve koku oluşumunun önüne geçer.
 • Bebek yağı kullanımı da vajina kokusuna iyi gelen bir başka yöntemdir. Uygulama esnasında vajinanın içi yerine, etrafına masajla uygulamak gerekir.
 • Bol su tüketin
 • Dar kıyafetler giymemeye özen gösterin ve hava akışının sağlanması için pamuklu iç çamaşırı giyin.
 • Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanın. Prezervatif kullanılsa da kullanılmasa da, ilişki sonrasında tuvalete gidin.
 • Vajinanın içerisine sulandırılmış elma sirkesi sıkın. Bu sayede bakterilerin ölmesini sağlamış olursunuz.
 • Kokunun yoğun olduğu ve rahatsızlık verdiği dönemlerde, bol bol yoğurt ve ayran tüketmeye özen gösterin

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Cinsel İsteği Artıran Bitkisel Reçete başlıklı makalemizde bayanlarda cinsel isteksizlik nedenleri, cinsel gücü artıran yiyecekler ve kadınlarda cinsel isteği artıran çaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Kontrol Et

evlilik-seks

Evlilik Seks Hayatını Öldürüyor Mu?

Seks insanoğlunun yaratılışından beri cazibesini koruyan bir kavramdır. Seksüel cazibeyi artırmak adına bir sürü yiyecekler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir