Ana Sayfa / MODA & BAKIM / Kaş ve Kirpik Bakımı

Kaş ve Kirpik Bakımı

Kaş ve Kirpik Bakımı

Kaşlarımız ve kirpiklerimiz her ne kadar güçlü olsa da, ilerleyen zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı zayıflıyorlar. Yaşın ilerlemesi ile değişen hormon dengeleri, maskara kullanmak ya da çeşitli hastalıklar kirpikler ve kaşlarda dökülmelere neden oluyor. Bundan dolayı kimi kaş kalemi kullanırken, kimi takma kirpik kullanıyor. Fakat bunlar da belli bir yerden sonra kaşlarımıza da kirpiklerimize de zarar vermeye başlıyor. Onları güçlendirmek, dökülmelerine engel olmak ve çoğaltmak ise doğal yollar ve malzemeler ile mümkün.

kaş ve kirpik bakımı

Kaş ve Kirpik Bakımının Doğal Yöntemi

Bütün aktarlarda bulabileceğiniz hint yağı, saç ve kıl uzatma konusunda en etkili yağlar arasında kullanılabilir. Üstelik tek başına da oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Yapı olarak oldukça yoğun bir kıvama sahip olan hint yağı, çok akışkan değildir. Uygulama öncesinde yarı yarıya tatlı badem yağı ile karıştırılması tavsiye edilir. Bu iki karışım kaş ve kirpiklerin bakımı için vazgeçemeyeceğiniz bir karışım olacaktır.

Önceden temizlemiş olduğunuz ufak bir kavanozun içerisine hint yağını boşaltın. Eski bir maskara fırçasını iyice yıkadıktan sonra kirpiklerinize ve kaşlarınıza bu fırçanın yardımı ile karışımı uygulayın. Her kullanımının ardından fırçayı antibakteriyel sabun ile derinlemesine temizleyin. Uygulama esnasında her yere sürdüğünüzden emin olun. Kirpiklerinize sürdüğünüzde hem üstten hem de alttan sürerek, tüm kirpikleri kaplamaya dikkat edin.

Hint yağının genellikle akşam yatmadan önce sürülmesi önerilir. Çünkü hint yağı, diğer yağlar kadar akışkan olmasa da belli bir süreden sonra göz altlarına doğru akabilir. Yatmadan iki ya da 3 saat önce sürmeniz daha iyi olacaktır. Sabah uyandığınızda kaşlarınızı ve gözlerinizi iyice yıkamalısınız.

 

Kaş ve Kirpik Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

kirpik bakımı

  • Her ne olursa olsun makyajınızı temizlemeden kesinlikle uyumamalısınız. Makyaj ürünleri ciltte uzun süre kaldığı zaman nefes almasını engelleyerek, cildin kendisini yenilemesine engel olur. Özellikle göz makyajı temizlemeden yatıldığında, kirpik diplerinde bakteri oluşmasına neden olur. Bu ise kirpiklere zarar vererek, dökülmelerine yol açar. Kirpik dibi iltihabı gibi oldukça can sıkıcı bir rahatsızlıkla bile sonuçlanabilir.
  • Kaş ve kirpik bakımı için yapılması gerekenler arasında doğal ürünleri tercih etmek de yer alıyor. Hint yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı, tatlı badem yağı, lavanta yağı, E vitamini yağı ya da ampülleri, yeşil çay aloe vera jeli gibi malzemelerin her biri tek başlarına dahi kirpiklerinizi ve kaşlarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Ancak belirli karışımları uyguladığınız takdirde, daha çabuk ve net sonuçlar alabilirsiniz.
  • Naturel sızma zeytinyağı tek başına bile kaşlarınız ve kirpikleriniz için oldukça etkili bir unsurdur. Ağzını kapalı tutabileceğiniz küçük bir kabın içerisine bir yemek kaşığı zeytinyağını koyup, her gece uyumadan önce temizlediğiniz kirpiklerinize ve kaşlarınıza kulak çubuğunun yardımı ile ya da parmağınız ile sürün. Bir ay içerisinde sonuç alabileceksiniz.
  • Lavanta yağı da kaş ve kirpikleriniz için oldukça etkili bir yağdır. Antibakteriyel özellik taşımasından dolayı uzun süre kullandığınız maskaralarınızdaki bakterileri yok edebilir. Maskaranızın içerisine ürünün miktarına göre bir ya da üç damla arası damlatın. Bu şekilde hem sürümünü kolaylaştıracak, hem güzel kokacak, hem de kirpiklerinize daha zarar vereceksiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan French Oje Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde basit yöntemlerle french yapmak, fransız manikürü ve french nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Kontrol Et

At Kuyruğu Saç Modelleri

At Kuyruğu Saç Modelleri En çok kullanılan ve en kolay saç modelleri arasında yer alan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir