ANA SAYFA / SAĞLIK / Çalışan Kadınlar İçin Diyet Nasıl Olmalı?

Çalışan Kadınlar İçin Diyet Nasıl Olmalı?

Çalışan kadınlar için diyet

Herkes çalışan kadınların ev kadınlarına oranla daha hareketli bir gün geçirdiğini bilir. Ancak bu hareketlilik çalışan kadınlar için avantaj değildir. Çalışan kadınların ev kadınlarına göre avantajı, gün içerisinde sürekli beslenmeye fırsat bulamamalarıdır. Çalışan kadınlar ise yemek için yeterli zamanları olmadığı için yemek vakitlerinde sürekli acele etmek zorunda kalırlar. Örneğin kahvaltıda hızlı ve yetersiz beslenirler ya da hiç yapmayabilirler.

Çalışan kadınların geneli kilolu olsun ya da olmasın bir programı uygulamalıdırlar. Her beden her diyete aynı tepkiyi vermeyecektir. Bunun için kişi kendisi için en uygun diyeti yapmalıdır. Standart listelerine uymak sağlığınızda sorunlar çıkartabilir. Ancak daha kapsamlı bireylere indirgenmemiş diyetleri yapmanız olabilir.

İş hayatının stresinden etkilenen kadınlar için yemek konusu stres kaynaklı olabilir. Genellikle gün sonu eve yorgun gelen kadın daha hızlı ve kolay yemekler yapar hatta dışarıdan yeme alışkanlığı edinir. Bu durum kilonun en önemli sebeplerindendir. Bu nedenle çalışan bir kadınsanız mutlaka yediğiniz yemeklere dikkat                                                     etmekte kararlı olmalısınız.

Kahvaltı:

Kahvaltı günün belkide en önemli öğünüdür. Gece boyu dinlenen ve bir önceki akşamdan bu yana besin almayan vücut için gerekli gün içi besinlerin alındığı öğündür. Kesinlikle kahvaltı atlatılmaması gereken bir öğündür. Gün içerisinde ki temponuza bağlı olarak kahvaltınızı edin. Kahvaltıda peynir,salatalık buğday ekmeği gibi düşük kalorili ancak besleyici ürünleri tüketilmemelidir.Enerji bakımından yüksek besinleri tercih edin. Eğer imkanlarınız varsa kahvaltıda çorba içmek sindirim sistemini rahatlatır.

Öğle Yemeği:

İşte çalışan bayanlar için en tehlikeli öğün. Öğle aralarında tüketilen fast-food tarzı ürünler yapılan diyetin en büyük düşmanıdır. Öğle menüsü için evinizden götürmek en faydalısıdır. Hem ekonomik hemde sağlık yönünden iyi gelecektir. Ancak evden götürmek söz konusu değilse, ev yemekleri yapan yerlerden yemeniz ve bu yerleri de yemekteki yağ oranına bakarak seçmelisiniz. Yağlı yemekler diyetinizi bozar. Öğle yemeğinde meyve yemeniz hem antioksidan için hemde günlük ihtiyaçlarınız için iyi gelecektir.

Ara Öğün:

Genellikle bisküvi, çikolata gibi abur cubur şeyler yediğinizi biliyoruz. Bunun yerine fındık, ceviz veya kuru meyveler tüketmelisiniz.

Akşam Yemeği:

Yemeklerinizi ızgara gibi yağsız şekilde yapmak ya da yiyebileceğiniz bir yer varsa tercih edebilirsiniz. Akşam yemeklerinde protein ağırlıklı beslenmek iyi olacaktır. Balık, tavuk,kırmızı et güzel protein kaynaklarıdır. Ayrıca akşam yemeklerinizi geç vakte sarkıtmayın. Akşam yemeği için kendinize bir saat belirleyin ve zor durumda kalmadıkça o saatlerin dışına çıkmayın.

Bir önceki yazımız olan Fındık Kabuğu Kanserin İlacı başlıklı makalemizde fındığın faydaları, göğüs kanseri ve kanser tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir? Tüp bebek yöntemi belli aşamalardan oluşmaktadırlar. Bu aşamalar şunlardır; Tedavinin Başlangıcı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir