Ana Sayfa / SAĞLIK / ÇERNOBİL REAKTÖR KAZASI SONRASI NOLDU?

ÇERNOBİL REAKTÖR KAZASI SONRASI NOLDU?

Tarihin sayfalarına en derin şekilde iz bırakan bir olay; Çernobil Reaktör Kazası. 1986 yılında Ukrayna’da meydana gelen çernobil kazası  20.yüzyılın en büyük nükleer fekaletidir. Kiev sınırları içerisinde Çernobil diye adlandırılan bölgedeki Nükleer Güç Reaktöründe 26 Nisan 1986 günü  4. ünitesinde nükler bir kaza meydana gelmiştir. 30 Nisan 1986 günü yapılan açıklamayla büyük miktarda fisyon ürünlerinin  atmosfere yayıldığı belirtilmiştir.

Çerbobil Nükleer Santrali 1972 yılında, adını aldığı Çernobil bölgesinde kurulmuştur. Nükleer enerji sanatrali 4 üniteden oluşmakta ve her bir hücresi 1000 mega watt elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahipti. Kazanın olmasının sebebi, güvenlik önlemlerinin devre dışı bırakılarak bir deney yapılmasıydı. Ancak beklenen sonuç çok acı şekilde oldu. Sonuç olarak tüm araştırmalar aynı tehlikeli ve üzücü sunucu göstersede oluşumu açışından farklı kaynaklar ve farklı durumlar ortada dolanmaktadır.

Çernobilde ne oldu?

25 Nisan 1986 günü 4.hücre rutin olarak bakıma alındı. Enerji kesintisi durumuna karşı teknik ekip bir deney yapmak istedi. Reaktör gücünü engellememek için, acil soğutma sistemi ile tehlike anında çalışmaya başlayan güvenlik sistemi devre dışı bırakıldı. Reaktör gücü  deneyin yapılması için olması gerekenin %25 altına getirilmişti. 26 Nisan saat 01.00 sularında deneyin yapılması için gerekli hazırlıkların tamamlandığı ve deney için hazır olunduğu belirtildi. Deney başladı ancak en fazla 1 dakika sonra ters giden bir şeyler olduğu anlaşıldı. deneyin yapılması için devre dışı bırakılan güvenlik önlemlerinden ötürü reaktörde engellenemeyen çekirdek tepkimeleri gerçekleşmeye başladı. Ortaya çıkan enerji ve ısı engellenemeyecek şekilde yükseldi. Buhar basıncının ani yükselmesiyle reaktörün üstünde bulunan 1000 tonluk kapak havaya uçtu. Sıcaklığın  2000°C’nin üstüne çıkması yakıt çubuklarının erimesine neden oldu. Reaktör içinde bulunan grafit ve zirkonyum  yüksek ısıdaki buharla karıştı ve hidrojen yanmaya başladı. Bu yanma sonucunda nükleer santrali alevler sardı.Bu yangın 9 gün boyunca devam etti. Tesisin yanması sonucunda sızan zehirli gaz önce bölgeye zarar verdi ardından su ve bulutlar ile bütün dünyaya taşındı.Bu kaza sonucunda 1945 yılında Hiroşima ya atılan bombadan daha fazla zehirli gaz salınımı oldu. Atmosfere daha fazla radyasyon salınmasını engellemek üzere patlamadan sonra 4 numaralı reaktörünün etrafına devasa beton kapak yapıldı.

Çernobil patlamasının etkileri nelerdir?

Tesiste çıkan yangını söndürmek adına havadan helikopterlerle yapılan mücadelenin yanı sıra yangın söndürme ekibide kuruldu. Bu ekibin yaklaşık 600 kişi olduğu belirtiliyor. Söndürme çalışmaları devam ederken radyasyon salınımının en etkin noktasında bu insanlar hiçbir koruma önlemleri olmadan görevlendirilmişti. Maruz kaldıkları radyasyon seviyesi, günlük hayatta radyasyonlu ortamda çalışan 1 kişinin en az 500 yıl kalacağı maruza denk gelmekteydi. Çok kısa zamanda ekipte ölümler meydana gelmeye başladı. Ölmeyenler ise çok ciddi hastalıklara, çernobil kanserine yakalandılar.

Patlama sonrasında Ukraynada 18000 km2 arazi salınıma maruz kaldı ve tarım alanı olmaktan çıktı. Ülkede bulunan ormanların yaklaşık %40 kirlendi.Patlamadan bir hafta sonra bütün Avrupaya ve Türkiye’ye yayılan salınım yeni doğan çocuklarda sakatlığa yol açmıştır. Çernobile  en yakın bölgemiz olan Karadeniz de etkileri ağır bir şekilde görülmüş ve etkileri halen devam etmektedir.  Bölge halen yaşam için uygun değil.Patlamanın etkileri azalsada, etkilerinin geçmesi yüzlerce belkide binlerce yılı alabilir.

 

Bir önceki yazımız olan DETOKS NEDİR NE İŞE YARAR? başlıklı makalemizde detoks, detoks nasıl yapılır ve detoks neden yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Kontrol Et

Tiroidler Kilo Vermenize Engel Mi?

Tiroidler Kilo Vermenize Engel Mi? Fazla kilolar ve bunlardan kurtulmak için verilen mücadeleler yüzyıllardır alışılagelmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir