Ana Sayfa / SAĞLIK / Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları Nelerdir ?

Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları Nelerdir ?

Topuklu ayakkabılar kıyafeti tamamlamasıyla, duruşa yön vermesiyle çoğu kadın için vazgeçilmezler arasında. Hem abiye kıyafetler ile hem kot pantolonla kullanabiliyoruz topuklu ayakkabıları. Şıklığı her ikisi ile de koruyorlar. Spor giyinmeyi tercih edenlerimiz bile bir şekilde – özel bir gün, düğün, toplantı, davet – topuklu ayakkabı tercihinde bulunuyorlar. Bazılarımız ise stilettoları olmadan dışarı çıkamıyorlar. Kimimizse boy takıntısından ötürü topuklu ayakkabılara tutunuyoruz. Hangi kıyafetle tamamlarsak tamamlayalım kabul ediyoruz ki çok güzeller. Tabi tüm kadınların bildiği üzere güzel görünmek çoğu zaman acı vericidir. 10-30 kilo arası gelinlikler, korseler, nefes alınamayan etekler ve topuklu ayakkabılar. Bu yazımızda yer yer spor ayakkabılarımızı ve düz ayakkabılarımızı terk edip güzelliği tamamlayıcı şıklığın olmazsa olmazları topuklu ayakkabıların zararlarından bahsedeceğiz. Topuklu ayakkabı giymenin sağlık üzerindeki etkileri nelerdir, bakalım.

 

Topuklu ayakkabılar içerisinde en zararlıları yüksek ve ince topuk (iğne topuk diye bildiğimiz) ayakkabılar. Bunun nedeni bedenin tüm ağırlığını parmak uçlarının taşıması ve tek bir noktaya fazla ağırlık binmesi.

 

 

 

Dolgu topuğun zararlı olmadığı, ince topuğun zararlı olduğu söylenir. Oysa uzun dolgu topuklarda da aynı durum söz konusudur. Parmak uçlarındadır ağırlık fakat dolgu topukta topuk da biraz yardımcıdır ağırlığı taşımakta. Ancak uzun süreli kullanımda ikisi arasında pek bir fark olduğunu söyleyemeyiz.

 

 

Aynı şekilde platform topuğunda ağırlığı parmak uçlarından dağıttığı düşünülür fakat böyle değil. İnce ve uzun topuklu ayakkabılarınızda uzun süreli kullanımlarda platform topuk tercihinizin de hiçbir etkisi yok.

 

 

 

       Topuklu ayakkabılar :

  •  Vücutta şekil bozukluğu oluşturabilir.

Topuklu ayakkabıları duruşumuza yön versin, düzeltsin diye tercih etsek de bir zamandan sonra vücutta şekil bozukluğuna neden oluyorlar. Yalnızca problem ayakta olmayabiliyor, bacaklarımız da ve omurgamızda aşınma gerçekleşebiliyor. Sonucunda şekil bozukluğu meydana gelebiliyor. Bunun önüne geçebilmek için çok uzun topuklu ayakkabılar tercih etmeyebilirsiniz. Bu sorun bir an da değil zaman içerisinde gelişiyor.

  • Tırnaklarda sorun oluşturabilir.

Topuklu ayakkabı giyildiğinde ayaklar öne doğru gider. Parmak uçlarına ve tırnakların yataklarına fazla basınç uygulanır. Bu yüzden tırnaklarda şekil bozukluğu meydana gelebilir. Sürekli topuklu ayakkabı kullananlarda tırnak batması şikayeti de gözlenir.

  • Çekiç parmak oluşumuna neden olabilir.

Yine bunun nedeni de parmak uçlarına basıncın fazla uygulanmasından kaynaklanır. Basınçtan dolayı parmaklarda biçimsiz bir kıvrılma oluşur.

  • Nasır oluşturabilir.

Ayağın ayakkabı ile sürtünmesinden dolayı deri sertleşip kalınlaşır ve nasır meydana gelebilir.

  • Dizlerde kireçleme oluşturabilir.

Çok yüksek topuklu ayakkabılarının sürekli kullanılmasında meydana gelebilir.

  • Ayak bileği incinmesine neden olabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar vücudun ağırlık merkezini öne doğru kaydırır. Bu şekilde bir duruşta kişi dengesini kolay bir şekilde kaybedebilir, ayağını burkabilir. Bu da ağrılı incinmelere neden olabilir.

  • Diz ağrısı oluşturabilir.

Yüksek topuklu ayakkabı tercihinde dizlere de daha fazla yük biner. Dizlerde şiddetli ağrı meydana getirebilir.

  • Bacak ağrısı oluşturabilir.

Yine vücudun ağırlık merkezinin öne doğru kaynaklanmasından kaynaklı olarak bacak kasları aşırı derece zorlanacak ve kimi zaman hafif kimi zaman şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

  • Bel ağrısına neden olabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılarda ağırlık merkezi öne kaydığından bel kavisi artar. Bu durumda bel ağrılarına neden olur.

 

Topuklu ayakkabılar zaman zaman vazgeçilmez olmaya devam etseler de sık sık tercih etmemek sağlık açısından iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yoğun iş temposu sizi yaşlı gösteriyor olabilir. başlıklı makalemizde ciltte erken yaşlanma, sivilce oluşumu ve uyku eksikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Eda Temiz

Kontrol Et

Ülser İçin Şifalı İçecek Tarifi

Ülser İçin Şifalı İçecek Tarifi Mide ülseri sindirim sisteminin zarar görmesi sonucu oluşur. İlk başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir