Ana Sayfa / SANAT VE YAŞAM / 12 Hayvanlı Türk Takvimi Karakter Analizi

12 Hayvanlı Türk Takvimi Karakter Analizi

12 hayvanlı Türk Takvimi, islamiyet öncesi Orta Asya’da Türkler tarafından kullanılmıştır. 12 hayvanlı Türk takviminin nasıl oluşturulduğuna Kaşgarlı Mahmut  Divan-ı Lügatit Türk’te değinmiştir. Bu takvimde olayların tarihleri devirlere göre kaydedilmiştir. Bir devir, 12 yıl olarak alınmıştır ve her yıla ayrı ayrı isim verilmiştir. Her bir yıla bir hayvan adı verildiği için de 12 Hayvanlı Türk Takvimi adını almıştır.

 

    12 Hayvanlı Türk Takvimi’ne Göre Karakter Analizi

Sıçan Yılı (Çıçkan Cılı) :

Bu yıl da doğanlar hareketli insanlardır. Konuşmalarıyla takdirleri üzerlerine toplayabilirler. Uzaktaki olaylardan hemen haberdar olurlar. Genellikle işleri yolunda gider. Sezgileri güçlüdür. Uyku vazgeçemezler, çok severler. Farklı şeyleri araştırma, belirsiz şeylerin sonucuna tahmin etmek gibi merakları vardır. Güçlerini sınayacakları işlere karışmaktan korkmazlar, aksine bu durum hoşlarına gider. Bu özelliklerinden dolayı ellerinden gelmeyen işlere de girişebilirler. İyi, gerçek ve inançlı dostlardır. Kötü işlere girmemeye gayret ederler. Gece doğanlar daha çeviktir. Gündüz doğanlar ise temizliğe pek önem göstermezler.

Sığır Yılı (Uy Cılı) :

Erkekler, kadınlara karşı nazik ve düşünceli olurlar. Oldukça değer verirler. Bazıları kalabalık ortamlardan uzak durmayı tercih ederler. Fakat mecburen kalabalık bir ortamlarda bulunmak zorunda kalırlarsa da saygılarını korurlar. Akıllıdırlar. Bir konu hakkında akılcı düşünebilme becerisine sahiptirler. Bu yıl da doğanların bahtlı bir ömrü olur. Uzun yaşarlar. Ağırbaşlı, geçmişten ders çıkartan ve hayat tecrübelerini her zaman göz önünde bulundurarak işlerini görürler.

Pars Yılı (Colbors Cılı) :

Bu yıl da doğanlar sıcak kanlı ve bahadır olurlar. Çekimser değildirler. Güçlü, gayretli kişilerdir. Serttirler ve hükmetmeyi seven kişilerdir bu yüzden çabuk fark edilirler. Kimisi kavgacıdır. Bu yıl da doğan kadınlar da erkeklerin söylediklerini yaparken inatlaşırlar ya da nazlanırlar, tam olarak yerine getirmekten de kaçınırlar. Gençleri çeviktir. Yaptıkları işi saklamadan, açıkça yaparlar. Bundan olayı hürmet görürler. Yaptıklarından sık pişmanlık duyarlar.

Tavşan Yılı (Qoyon Cılı) :

Bu yıl da doğanların sezgileri güçlüdür. Merhametlidirler. Korkaktırlar ve korktuklarında hızlı kaçarlar.Sonu tahmin edilemeyen işlere girerler. Dışarıdan bakıldığında asıl amaçları çabuk anlaşılır. Kavgayı sevmezler. Hayatta orta yolda yaşarlar. ne çok iyi ne çok zengin, ne çok zengin ne çok fakir.

Balık Yılı (Uluu Cılı) :

Bir konuda yapılacak değişiklik konusunda yapıcı güçtürler. Bahtlı bir yıldır. Mal ve mülkleri çoktur. Uzun ömürlü olurlar. Alınları açıktır. Başkalarının işine karışmaktan hoşlanmazlar.

Yılan Yılı (Cılan Cılı) :

Bahtlı bir yıldır. Güç ve yiğitlik gibi özellikleri vardır. Diğer insanlardan hürmet görürler. Çevresindekiler onlardan korkarlar. Kızlar zorlu bir hayat yaşarlar ve dik kafalıdırlar. Suç sayılabilen kötü işleri yapmaktan hoşlanırlar. Heybetlidirler. Cana yakın değildirler ve merhametten yoksundurlar. Belaya doğrudan karışmazlar.

At Yılı (Cılkı Cılı) :

Bu yıl da doğanlar güçlüdür. Bir işe girerken kendilerine güvenip inanırlar. İşlerini hızlı ve güzel yaparlar. Hareketlidirler. Hayatları hep hareketlidir ve çalışma doludur. Pahalı ve kaliteli giysileri alırken düşünmezler. Kolay iletişim kurarlar.

Koyun Yılı (Qoy Cılı) :

Sevgi duyguları ve sezgileri güçlüdür. Saygılı ve hürmetli davranırlar. Fikirlerini yaşantılarına aktarırlar. Yalnızlığı sevmezler. Kendilerini övmeyi severler. Makam ve mevkiden, üstte olmaktan hoşlanırlar. Sözlerine güvenilir, dürüsttürler. Emin olmadan adım atmazlar. Hareketli ve yiğitlerdir. Yaşlandıkları zaman soğukkanlı olurlar.

Maymun Yılı (Maymıl Cılı) : Eğlencelerini kendileri oluştururlar. Zaten sadece kendi eğlencelerinden zevk alırlar. Bu yıl doğan erkekler ileri görüşlü, kurnaz ve güçlü kişilerdir. Çabuk öfkelenirler. Bu yıl da doğan kadınlar ise çeviktir.

Tavuk Yılı (Took Cılı) :

Bu yıl doğanlar karşı cinse tuzak hazırlamaktan zevk alırlar. Bunu da becerilerini kanıtlamak için yaparlar. Eli sıkı insanlardır. Fazla cömertlik beklenemez. Gayretli ve güçlüdürler. Kötü işlere girmezler, kendilerini engelleyebilirler. Güç ve kuvvet kullanmaktan kaçınırlar. Erkekler saygı da kusur etmezler. Kanun, kural ve edep gibi kavramları severler.

Köpek Yılı (İt Cılı) :

Sezgileri çok kuvvetlidir. Güçlü insanlardır. Gece doğanlar çevresindeki olaylara dikkat ederler. Gündüz doğanlar ise pis olurlar ve yemeyi çok severler. Akıllıdırlar, hafızaları güçlüdür. Kendilerinden emin olurlar. Dostları için yapamayacakları şey yoktur, canlarını bile verirler.

Domuz Yılı (Qara Kiyik Cılı) :

Bu yıl doğanlar övünmeyi çok severler. Rahatlık ve sessizlikten hoşlanırlar. Temizliği severler. Kötü işlere girmekten kaçınırlar, korkarlar. Kötülüğün önünü kesmek için çabalarlar. Kadınlar iyi terbiye almışlardır, edeplilerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Müzik Tarihinden Ünlü Besteciler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Eda Temiz

Kontrol Et

ÇERNOBİL REAKTÖR KAZASI SONRASI NOLDU?

Tarihin sayfalarına en derin şekilde iz bırakan bir olay; Çernobil Reaktör Kazası. 1986 yılında Ukrayna’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir