Ana Sayfa / SANAT VE YAŞAM / Frida Kahlo

Frida Kahlo

Frida Kahlo Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Yaşadıklarını tuvaline yansıtan, otoportreleriyle tanıdığımız, etkileyici eserlere imza atmış başarılı bir kadın ressamdır Frida. Etkileyici eserlerinin yanı sıra ilgi çeken bir hikayesi vardır Frida Kahlo’nun. Resimleri sürrealist (gerçeküstücülük) olarak değerlendirilen ressam kendi gerçekliğini resmettiğini söyler. Bu yazımızda eserleriyle birlikte Frida’yı tanıyacağız.

6 Temmuz 1907’de Mexico City’de dört kız çocuğuna sahip bir ailenin üçüncü kızı olarak dünyaya geldi. Fakat doğum günü tarihini Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 olarak kabul etti. 1954 yılında, 47 yaşında da hayata veda etmiştir Meksikalı ressam. Frida’nın acı dolu bir yaşamı olmuştur.

tahta-bacak-frida

Daha çocukken babasıyla çıktığı bir gezi sırasında ayağı ağaç köklerine takılmış ve çocuk felci geçirmiş. Bu olay sonrasında topal kalmış ve “Tahta Bacak Frida” denmiş.

frida-kahlo-okul

Dönemin iyi eğitim veren okullarından Ulusal Hazırlık Okulu’na kayıt oldu. Hayatının şekillenmesinde bu dönem büyük rol oynadı.

frida-kahlo-kaza

Tüm hayatını etkileyecek kazayı yaşadığında 18 yaşındaydı. 17 Eylül 1925 yılında okuldan eve dönmek için o dönemde sevgilisi Alejandro Gomez ile bindikleri otobüs bir tramvay ile çarpıştı. Demir bir çubuk sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıktı, vücudunda bazı kırıklar meydana geldi ve her zamanki gibi olması gereken o otobüs yolculuğu Frida’nın hayatını değiştirdi. Kırıklar nedeniyle vücudunun büyük bir kısmı alçıda kaldı. Sonrasında alçı yerine demir çubuk kullanıldı. Yatağa bağımlı olduğu bu dönemde ailesi ona bir tuval aldı. Acılarını hafifletmek için, önem vermeksizin resim yapmaya başladı. Kendini görmek için yatağının üstüne bir ayna kondurdu. Otoportrelerini  o aynaya bakarak çizdi. İlk çizimi ise kadife elbiseli otoportresi oldu.

kadife-elbise-frida

Kazadan iki yıl sonra ayağa kalkmayı başardı. Ünlü ressam Diego Rivera ile tanıştı. Ondan resimlerine bakmasını istedi. Uzun ve fırtınalı aşkları başladı. diego-frida

Tanışmalarından kısa bir süre sonra evlendiler. Diego ona hem aşkı yaşatan kişiydi hem de en büyük acıları yaşatan kişi. Bir süre ABD’de yaşadılar. Diego’nun sadakatsizliği, ondan sadakat değil bağlılık istemesine rağmen Frida’nın canını yakıyordu.

frida-ev

                                  1931 yılında evliliklerini resmetti.

frida-kahlo-çocuk

Çocuk sahibi olmayı çok istiyordu fakat sağlık sorunları nedeniyle bir kez çocuğunu aldırmak zorunda kaldı ve iki kez düşük yaptı. 1932 yılında yaşadığı acıyı bu şekilde resmetti.

muray-frida

Fotoğrafçı Muray ile inişli çıkışlı 10 yıllık bir ilişki yaşadılar. Diego ve Frida birbirlerini çok seviyorlar, birbirlerinden vazgeçemiyorlar fakat sağdık olamıyorlardı. Muray ilişki boyunca Frida’nın birçok fotoğrafını çekti. En güzeli portreleri ona ait denilebilir. Muray, Frida’nın Diego’dan vazgeçmeyeceğini kabullendi.

diego-frida-kahlo

Frida ve Diego’nun ilişkisi her geçen gün kötüleşiyordu. Diego’nun Frida’nın ablasıyla birlikte olduğu iddiaları vardı. Evlerini ayırdılar. Fakat Diego, Frida’nın aklından çıkmıyordu.

natalia-frida-and-leon-trotsky

Frida ve Diego ressamlığın yanı sıra dönemin politik hayatının da içindeydiler. Kominist parti üyesiydiler. Ülkesinden sürgün edilen Lev Troçki’yi eşiyle birlikte ağırladılar. Frida ve Troçki’nin ilişki yaşadığı iddia edildi. Troçki bu evde uğradığı bir suikast sonucu öldürüldü.

Evleri ayırmış fakat boşanmamışlardı. Daha sonra Diego resmen boşanmak istedi. 1950’li yıllarda durumu kötüleşti ve 9 ay hastanede yattı.

frida-kahloo

Yurt dışında sergiler açmış olan ressam 1953 yılında kendi ülkesinde ilk sergisini gerçekleştirdi. Bu dönemde yataktaydı ve kesinlikle kalkmaması gerekiyordu. İlk sergisini kaçırmak isteyen Frida, yataktan kalkamadığı için yatağı götürdü. Birkaç ay sonra bacağını kaybetti. 13 Temmuz 1954 yılında akciğer embolisi nedeniyle 47 yaşında hayata veda etti. 55’i otoportre, 143 tablo bıraktı.

     Eserlerinden Birkaçı

frida-sac

Çok sevdiği saçlarını kesen Frida, kadının nasıl olması gerektiğine dair söylenenlere tepki gösteriyor, bu şekilde eleştiriyordu.

frida-gazete-haber

Gazetede gördüğü bir haberi resmetti Frida. Karısını bıçaklayarak öldüren adamı…

frida-kahlo-geyik

Vücuduna oklar saplanmış yaralı bir geyik, acılar içinde umudunu yitirmemiş Frida…

SAMSUNG

Kırılan kemiklerinin iyileşmesi için 1944 yılında çelik bir korse takmak zorunda kalmıştı Frida. Kendini bu çelik korseyle resmetti.

iki-kadin-frida

Yaşadığı ikilemi ortayo koyuyordu Frida. El ele tutuşmuş bu kadınların tek dostu yine kendileri. Birbirine kalpten bağlı iki kadın, tek Frida.

yasasin-hayat-frida

 

Son olarak 47 yaşında hayata veda eden Frida’nın öldüğü yıl yaptığı “Yaşasın Hayat” isimli tablo.

Bir önceki yazımız olan GERÇEK HAYATTAN UYARLANMIŞ FİLMLER başlıklı makalemizde banka işi, Gerçek hayattan filmler ve gerçek hayattan uyarlanmış filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Eda Temiz

Kontrol Et

ÇERNOBİL REAKTÖR KAZASI SONRASI NOLDU?

Tarihin sayfalarına en derin şekilde iz bırakan bir olay; Çernobil Reaktör Kazası. 1986 yılında Ukrayna’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir