Ana Sayfa / SANAT VE YAŞAM / GERÇEK HAYATTAN UYARLANMIŞ FİLMLER

GERÇEK HAYATTAN UYARLANMIŞ FİLMLER

Film izlemek günümüzde pek çok insanın kısa zamanda ve az masrafla yaptığı en büyük aktivitedir. İzlediğimiz filmlerin sonunda muhakkak düşündüğümüz şey kendimizi karakterin yerine koymaktır. Sonra aklımıza şu soru gelir: Acaba bu hikâye gerçek mi? Sonra filmi beğendiysek araştırmaya başlarız. Gerçek hayattan uyarlanan filmler nelerdir?

İşte size bir kaç örnek:

Gerçek hayattan uyarlanan filmler nelerdir?

BANKA İŞİ

banka işi

Başrol olarak Jason Statham’ın da olduğu film yaşanmış bir banka soygunundan esinlenilmiştir. Bir grup soyguncu 1971 yılında Londra’da bir bankaya tünel kazarak ulaşır ve belirledikleri sürede çok sayıda para, mücevher, değerli eşya ve evrakların bulunduğu özel kasaların bulunduğu odayı soyarlar. Soygun İngiliz gazetelerinde manşetlere çıkar. Ama kimse bu soygunla ilgili yakalanamaz. Hatta Birleşik Krallık hükümeti basına yasak getirip konuyu telaşla kapatır. İşte film bu üstü kapatılan konuyu deşmektedir. (imdb:7,3)

TİTANİC

titanic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasikleşen bir film olan titanic filmi 11 dalda Oscar almış bir yapıttır. Teknolojinin hızla ilerlediği bir dönemde insanoğlu doğaya meydan okuduğu bir yapıt inşaa ettiğini ileri sürer. Titanic İrlanda’nın Harland and Wolff tershanelerinde üretilir ve 10 Nisan 1912 yılında ilk seferine Southampton(İngiltere) dan New York City’e doğru çıkar. Gemi asla batmayacak gemi olarak lanse edilir ve 3547 yolcu kapasiteli gemide 1178 filika kapasitesi vardır. 15 Nisan 1912 tarihinde bir buz dağına çarpan gemi batarak Kuzey Atlantik’de kaybolmuştur. Bu facia 1514 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. İlginç olan ise geminin enkazının 1985 yılında bulunmasıydı ve bu oluşan merak beyaz perdeye yansıdı. Leanorda Di Caprio’nun başrol oynadığı film zamanında gişe rekorları kırmıştır. (imdb:7,7)

 

THE PİANİST

pianist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Oscar kazanan film 2. Dünya savaşında yaşanmış gerçek bir dramın öyküsüdür. Polonya’nın Nazi işgalinde hayatta kalma mücadelesi veren bir piyanistin hikâyesini anlatan film bize savaşın o aşağılayıcı ve çirkin yüzünü bir sanatçının gözüyle anlatır. Hakikaten izlediğinizde sizi karakterin yerine koymanızı sağlayan filmde piyanistin zor yaşamını gözyaşlarıyla izleyebilirsiniz. (imdb: 8,5)

Bir önceki yazımız olan ÇERNOBİL REAKTÖR KAZASI SONRASI NOLDU? başlıklı makalemizde çernobil nasıl patladı, çernobil patlamasının etkileri ve çernobil reaktör kazası hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Kontrol Et

ÇERNOBİL REAKTÖR KAZASI SONRASI NOLDU?

Tarihin sayfalarına en derin şekilde iz bırakan bir olay; Çernobil Reaktör Kazası. 1986 yılında Ukrayna’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir