Ana Sayfa / SANAT VE YAŞAM / Kadınları Şiddete Karşı Koruyan Yasalar Var Mıdır?

Kadınları Şiddete Karşı Koruyan Yasalar Var Mıdır?

Şiddet; kişiye fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik açıdan zarar veren veya kişinin muhtemelen zarar görmesiyle sonuçlanacak; kişinin özgürlüğünü kısıtlayan her türlü fiziksel, psikolojik ve sözlü davranışlardır. Kadınları şiddetten uzak tutmaya çalışmak, onların yaşam kalitelerini arttırmak ve algıları değiştirmek için geçmişten beri birçok ülkede insanlar seslerini duyurmaya çalışmıştır. Aynı zamanda devletler çıkardıkları yasalarla kadınların eşit şartlarda yaşamalarını sağlamıştır.

 

Kadınları şiddete karşı koruyan yasalar var mıdır?

 

4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa’yla şiddeti uygulayan kişinin şiddet gören kişiden uzaklaştırılması ve böylece şiddet gören kişinin hayatına güvenli bir şekilde devam etmesi sağlanacaktı. Fakat kadına yönelik artan şiddet olaylarıyla görüldü ki bu yasa yeterli değildi. 2012 yılında 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa ile şiddet gören kadının ve aile bireylerinin korunması hedeflendi. Bu yasa kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair hazırlanmış ilk Avrupa Konseyi Sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi’ne dayanılarak oluşturdu. İstanbul Sözleşmesi şimdiye kadar 26 ülke tarafından imzalanmış ve dört ülke tarafından onaylanmıştır. Yürürlüğe girmesi için en az 10 ülkenin imzalaması gerekmektedir.

 

Kadınları şiddete karşı koruyan bu yasalarla önleyici ve koruyucu tedbirler alınması hedeflenmiştir. Koruyucu kararlar, şiddete maruz kalan kadınlar ya da tehlike altında olan kadınlar hakkında alınacak tedbirleri kapsar. Önleyici kararlar ise, şiddet gösteren kişiye karşı alınacak tedbirleri kapsar.

 

Korucuyu kararlar kapsamında şiddet gören kadın ve aile bireyleri koruma altına alınır, şiddete maruz kalanlara psikolojik destek sağlanır, gerektiği durumlarda kişilere barınacak yeni bir yer bulunur ve kolluk kuvvetlerinin desteğiyle kişiler koruma altına alınır. Önleyici kararlarla; şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali olan kişi aileden uzaklaştırılır, çocukları varsa onları görmesi kısıtlanır veya engellenir; herhangi bir bağımlılığı varsa tedavi edilmek üzere hastaneye yatırılır, korunan kişiye ya da kişilere herhangi bir iletişim aracıyla ulaşması engellenir.

Bir önceki yazımız olan Burç Uyumları Gerçek mi? başlıklı makalemizde astroloji, astroloji yorumları ve burç uyumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Kontrol Et

GERÇEK HAYATTAN UYARLANMIŞ FİLMLER

Film izlemek günümüzde pek çok insanın kısa zamanda ve az masrafla yaptığı en büyük aktivitedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir