Ana Sayfa / SANAT VE YAŞAM / Müzik Tarihinden Ünlü Besteciler

Müzik Tarihinden Ünlü Besteciler

Johann-Sebastian-Bach

 Johann Sebastian Bach

 ( 1685 – 1750 )

Johann Sebastian Bach, Almanya’da doğdu. Müzisyen bir ailenin içinde yer alıyordu ve müziğe ilgisinin gelişmesinde bunun katkısı büyüktü. Küçük yaşta anne ve babasını kaybetti. Anne ve babasının ölümü ardından ağabeyi çalgıcı olan abisi ile yaşamaya başladı. Vaktinin çoğunu ağabeyinin orgu ile geçiriyordu Bach. Müziğe fazlasıyla merak sarmıştı, Alman müzisyenleri araştırıyordu. Latin okulunu bitirdi. Johann Sebastian Bach hayatı boyunca 1000’in üzerinde beste yaptı. Fakat günümüze ikinci eşi Carl Philip Emanuel’in arşivine aldıkları ulaşabildi.

   Eserlerinden bir tanesini dinlemek isteyenler için : Johann Sebastian Bach: Concertos For Oboe & Oboe D’Amore

 

Wolfgang-Amadeus-Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart

  ( 1756 – 1791 )

Wolfgang Amadeus Mozart, Avusturya’da doğdu. Babası Leopold da bir müzisyendi. Dört yaşında klavsen çalabiliyordu. Mozart’ın müziğe olan bu üstün yeteneği babasını onun müzik eğitimi ile ilgilenmesine yöneltiyordu.  Mutlak kulak yeteneğine (duyduğu bir notayı referans almadan, başka bir notayla karşılaştırmadan tanıyabilme) sahipti. Babası oğlu için Avrupa’da bir dizi konser düzenledi. Her yerde büyük ilgi ile karşılandı. 16 yaşındayken doğduğu şehir olan Salzburg başpiskoposu tarafından koro şefliğine atandı. Yaşamı boyunca para sıkıntısı çekti. Son yıllarında da sefalet ve hastalıkla uğraşan erken yaşta hayatını yitiren Mozart, mükemmel eserler bıraktı.

   Eserlerinden bir tanesini dinlemek isteyenler için : Mozart – Sonata

 

Ludwig-van-Beethoven

Ludwig van Beethoven

( 1770 – 1827 )

Ludwig van Beethoven, Almanya’da doğdu. İlk piyano dersini dört yaşında saray müzisyeni olan babasından aldı. Sekiz yaşında oğluna konser verdirdi. Beethoven, 1790 yılında işitme problemi yaşamaya başlamıştı. Ünlü müzisyen 1819 yılında ciddi manada duyma kaybı yaşıyordu. İletişim kurarken bir defter kullanıyordu, karşıdakiler anlatmak istediklerini deftere yazıyor Beethoven da karşılık veriyordu. Derin acılar çeken Beethoven sıkıntılarını atlatmayı başardı. Hayatının son 10 yılında hemen hemen sağır olduğunu söyleyebileceğimiz Beethoven bizlere onlarca eser bıraktı.

   Eserlerinden bir tanesini dinlemek isteyenler için : Beethoven – Moonlight Sonata

 

franz-schubert

Franz Schubert

( 1797 – 1828 )

Avusturyalı besteci Franz Schubert’in 600’ün üzerinde şarkısı, 9 senfonisi, operaları, piyano parçaları ve çok sayıda oda müziği bulunmaktadır. Maddi olarak sıkıntılar çekmiştir Schubert. Yapıtları ölümünden sonra ün kazanmıştır. Bitmemiş senfonisi ve 5 adet Bitmemiş Sonatı vardır.

   Eserlerinden bir tanesini dinlemek isteyenler için : Schubert-Die Winterreise

 

Richard-Wagner

Richard Wagner

( 1813 – 1883 )

Alman besteci Richard Wagner, tiyatro, felsefe ve müzik öğrenimini birlikte sürdürdü. Ardından başarısız sayılabilecek ilk operalarını yazdı. Almanya’da orkestra yöneticiliği yapan, Fransa ve İngiltere’yi  dolaşan Wagner güç yıllar yaşıyordu. 1849 yılında devrimci harekete katıldığı için Almanya’da kaçmak zorunda kaldı. Daha sonra İsviçre’ye döndü. Eserlerinin büyük bir başarı kazandığını gördükten sonra ansızın vefat etti.

   Eserlerinden bir tanesini dinlemek isteyenler için : Richard Wagner – Tristan und Isolde

 

Claude-Debussy

Claude Debussy

( 1862 – 1918 )

Önemli bestecilerden Fransız besteci Claude Debussy, empresyonizm veya izlenimcilik akımını müziğe taşımış en önemli temsilcidir. Yeni teknikler ve ses efektleri geliştirmiştir. Bu yeni bestecilik anlayışı 20. yy müziğini derinden etkilemiştir. Debussy için önemli olan kendini ifade etmekti, kurallar onun için hiçbir şey ifade etmiyordu. Yeni pedallama teknikleri, yeni sonoriteler ve yeni anlayışlar kattı çalgıya.

   Eserlerinden bir tanesini dinlemek isteyenler için : CLAUDE DEBUSSY: CLAIR DE LUNE

 

Igor-Stravinsky

Igor Stravinsky

( 1822 – 1971 )

Rus asıllı, ABD ve Fransa vatandaşı Igor Fyodorovich Stravinsky, müziğe yatkınlığına rağmen ailesinin karşı çıkması üzerine ceza hukuku ve hukuk felsefesi öğrenimi için Petersbug Üniversite’sine gitti. Üniversite yıllarında Rimski-Korsakov’dan özel ders alma fırsatı buldu. Onun aracılığıyla özel veya halka açık konserlerde yer aldı. 20. yüzyıla ölçü, tempo ve ses gürlükleri açısından önemli katkıları vardır.

   Eserlerinden bir tanesini dinlemek isteyenler için : Igor Stravinsky – Tango for Piano

 

Giuseppe-Verdi

Giuseppe Verdi

( 1813 – 1901 )

İtalyan besteci Giuseppe Verdi, kilise orgcusundan ilk müzik derslerini aldı. 1839’da ilk operası Ormerto’yu tamamladı. Bu operası büyük bir başarı sağladı. Ünü İtalya sınırlarını aşmıştı. 77 yaşında son operası Falstaff’ı yazdı. 88 yaşında hayatını kaybetti ünlü besteci.

   Eserlerinden bir tanesini dinlemek isteyenler için : Giuseppe Verdi – Nabucco

 

Bir önceki yazımız olan Frida Kahlo başlıklı makalemizde frida kahlo hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Eda Temiz

Kontrol Et

ÇERNOBİL REAKTÖR KAZASI SONRASI NOLDU?

Tarihin sayfalarına en derin şekilde iz bırakan bir olay; Çernobil Reaktör Kazası. 1986 yılında Ukrayna’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir