Ana Sayfa / SANAT VE YAŞAM / Türk Filmlerinin En Beğenilen Yapımları Hangisidir?

Türk Filmlerinin En Beğenilen Yapımları Hangisidir?

104 YILLIK TÜRK SİNEMASI

 

2013 yılında 100 yılını dolduran Türk sineması hakkında paragraflarca yazı, filmleri hakkında tonlarca liste oluşturulabilir. Komediden drama, hatta bilim kurgudan aksiyona kadar onlarca türü barındıran oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir Türk sineması. Ertem Eğilmez, Fatih Akın, Nuri Bilge Ceylan, Tarık Akan, Cüneyt Arkın gibi filmcileri ve oyuncuları barındıran sektörümüz -her ne kadar en kötü yapımları barındırsa da- dünya çapında ses getirmiş yapımlara imza atmıştır.

 

SES GETİREN YAPIMLAR

 

Bir Hollywood ya da Bollywood olmasa da özgünlüğüyle, senaryosuyla, kadrosuyla ve oyunculuklarıyla dünya çapında ilgi görmüş, saygı duymuş yapımlarımız mevcuttur. Bunları sıralayacak olsak Eşkiya, Babam ve Oğlum, Kış Uykusu ve daha birçok yapımı atlamak yanlış olur. Nuri Bilge Ceylan filmi olan Kış Uykusu uluslararası alanda kabul görmüş “Cannes Film Festivalinde ödül almıştır. Türk sineması içinden de özgün ve kaliteli yapımlar çıkabileceğinin nadir örneklerindendir. Bunun yanında -Türk yapımı olmasa da- 2014 yapımı The Water Diviner filminde Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz, Oscar’lı oyuncu Russell Crowe ile rolleri paylaşmışlardır.

 

EN BEĞENİLEN YAPIMLAR

 

En çok beğenilen ile en popüler yapım/film birbirinden tamamen farklıdır. En çok izlenen ve çıktığı zamanda popüler olan Recep İvedik filmini en beğenilen yapımlar arasında göstermek, izleyiciler açısından da film eleştirmenleri açısından da yanlış olur. Mainstream denilen kavram gelip geçicidir, bunu geniş zamana yaymak doğru olmaz.

 

Cem Yılmaz’ın G.O.R.A’sı çıktığı andan beri hala ilgi görmekte ve hala severek izlenmektedir. Ayrıca ülkemizde de bilim kurgu filmi çekilebileceğini göstermiştir. Bunun yanında Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin Çalgı Çengi filmi çıktığı zamanda ilgi görmese de sonradan keşfedilip hak ettiği değeri kazanmıştır. Bu filmin kendine has mizah unsuru taşıması beğenilen film unvanı kazanmasını sağlamıştır.

 

Daha eskiye dönecek olursak Hababam Sınıfı serisi, Kemal Sunal’ın “İnek Şaban” filmleri; İlyas Salman’ın boğaz düğümleten oyunculuğu ile oynadığı filmler, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala izlenmektedir. Bu filmler değer kaybetmemiş, zaman geçtikçe değer kazanmıştır. Az önce de belirttiğimiz gibi “mainstream” kavramının dışındadır.

 

Kısacası sonuç olarak “Türk Filmlerinin En Beğenilen Yapımı Hangisidir?” diye bir kısıtlama yapmak doğru olmaz. Yapsak bile seçtiğimiz filmin en beğenilen film olması muammadır. Bir filmin çok fazla beğenilmesini sağlayacak zaman, senaryo, oyuncu kadrosu, çekildiği dönem gibi birçok unsur bulunur. Bunlardan en önemlisi zamandır. Çekilen bir film yayınlandığı dönemde ses getirmeyebilir, ilgi görmeyebilir ancak bu filmin beğenmediğini göstermez. Belki de henüz adını bile bilmediğimiz nice yapımlarımız vardır, bir köşede beğenilmeyi bekliyordur. Kim bilir?

Bir önceki yazımız olan Kadınları Şiddete Karşı Koruyan Yasalar Var Mıdır? başlıklı makalemizde kadına şiddet, kadına şiddet yasaları ve mor çatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Kontrol Et

GERÇEK HAYATTAN UYARLANMIŞ FİLMLER

Film izlemek günümüzde pek çok insanın kısa zamanda ve az masrafla yaptığı en büyük aktivitedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir